Halvan aurinkovoiman aika on päättymässä: Kiina lopettaa aurinkopaneelien vientituen

MEDIATIEDOTE 4.2.2026
Aurinkopaneelien hintataso on viime vuosina ollut poikkeuksellisen matala, koska kysyntä ja tarjonta ovat olleet epätasapainossa. Kiinan valtio on tukenut alan kehitystä viennin veronpalautuksella, jonka se on nyt päättänyt lakkauttaa, ja samaan aikaan raaka-ainekustannukset nousevat. Muutokset nostavat paneelien hintaa globaalisti, mutta aurinkovoiman rakentaminen on Suomessa silti edelleen erittäin kustannustehokasta, sanoo energiayhtiö Solarigon teknologiajohtaja Ville Vairinen.
Aurinkopaneelien tuotanto on keskittynyt erittäin vahvasti Kiinaan, josta tulee noin 80 prosenttia maailman aurinkopaneeleista. Yhdysvalloissa ja Euroopassa on hieman tuotantoa, mutta sen merkitys kokonaismarkkinalla on pieni. Siksi markkina reagoi herkästi Kiinan päätöksiin.
Nyt Kiina on ilmoittanut alan viennin ALV-palautuksen poistamisesta 1. huhtikuuta alkaen, ja päätös näkyy hinnoissa globaalisti. Samaan aikaan Kiina lopettaa portaittain akku- ja sähkövarastotuotteiden vastaavia palautuksia, ja ne poistuvat kokonaan vuoden 2027 alussa. Tämä tuo nousupainetta myös sähkövarastojen hintoihin.
– Kiinan valtio on tukenut aurinkopaneelien valmistusta vuosien ajan määrätietoisesti, jotta Kiinasta on tullut markkinan suurin toimija. Viennin tuen poistumisesta huhuttiin jo viime vuonna, ja pari viikkoa sitten tieto varmistui. Päätöksellä halutaan todennäköisesti ohjata nykyistä, lähes kaikille tappiollista hintatasoa ylöspäin, jotta ala terveyhtyisi, sanoo Solarigo Systems Oy:n teknologiajohtaja Ville Vairinen.
Tuen poistamisen syy on paneelimarkkinan epätasapaino. Tarjontaa ja tuotantokapasiteettia on rakennettu viime vuosina paljon, eikä kysyntä ole kasvanut ennusteiden mukaan, joten hinnat ovat romahtaneet ja paneeleja on myyty jopa alle tuotantokustannusten. Ala on ollut valmistajille niin hankala, että yrityksiä eri puolella maailmaa on mennyt konkurssiin. Vairisen mukaan tähän tilanteeseen on ajauduttu viimeksi kuluneiden parin vuoden aikana.
Aurinkopaneelien hinnat lähtivät jo nousuun
Aurinkopaneelien komponenttien hinta oli pohjalukemissa viime vuonna, joten se oli kaikkien aikojen paras vuosi aurinkovoimalainvestointien kustannusten näkökulmasta. Paneelien markkinahinta oli vielä muutama vuosi sitten noin 25–30 senttiä wattipiikkiä kohden, kun vuonna 2025 hinnat painuivat jopa 7–8 senttiin wattipiikkiä kohden.
– Kun kiinalaiset yritykset menettävät valtionsa 9 prosentin tuen viennissä, vaikutus näkyy luultavasti suoraan lopputuotteen hinnassa. Hintojen nousu on todennäköisesti vielä sitäkin suurempi, koska lähes kaikkien raaka-aineiden, kuten alumiinin ja hopean, hinnat ovat nousseet merkittävästi. Valmistajat tuovat paneelien myyntihinnan nyt kerralla järkevälle tasolle, ja tammikuun lopulla paneelien hinnat olivat jo nousseet 20–30 prosenttia. Markkina hakee tällä hetkellä tasapainoa sen suhteen, mihin hinta lopulta tasoittuu vuoden aikana, Ville Vairinen toteaa.
– Jos katsotaan kokonaiskuvaa, teknologian kehitys on tuonut aurinkopaneelien hintaa tasaisesti alaspäin 10–15 vuoden ajan, vaikka välillä on tapahtunut heittelyä toiseenkin suuntaan. Näkyvissä ei ole mitään sellaista isoa teknologista harppausta, joka laskisi tuotantokustannuksia merkittävästi kerralla, vaan aurinkopaneelien tehokkuus paranee tasaisesti. Siten trendi jatkuu todennäköisesti myös tulevaisuudessa.
Nyt on hyvä aika investoida aurinkovoimaan
Viime aikoina sähkö on ollut Suomessa todella edullista, joten monia päätöksiä aurinkovoimainvestoinneista on siirretty. Tarvetta uusiutuvan energian investoinneille kuitenkin on, ja ajoitus on edelleen poikkeuksellisen hyvä.
– Ennusteiden mukaan sähkön kulutus kasvaa, minkä arvioidaan nostavan sähkön hintoja. Sen vuoksi nyt on hyvä aika investoida aurinkosähköön. Jos haluaa olla edelläkävijä ja oikeaan aikaan paikalla, juuri nyt on hyvä hetki laittaa aurinkovoimalaprojekti käyntiin, sanoo Vairinen.
– Etenkin aurinko- ja tuulivoiman yhdistävä hybridimalli toimii kaikkialla Suomessa. Toisiaan täydentävät sähkön tuotantomuodot tarjoavat stabiilin kokonaistuotannon ja nostavat Suomen sähköomavaraisuutta. Hyvänä esimerkkinä toimi tammi-helmikuun kireä pakkaskausi ja siihen liittynyt korkeapaineen alue, joka vähensi merkittävästi tuulituotannon määrää. Samaan aikaan aurinko paistoi kirkkaalta taivaalta, joten tuotantoa saataisiin paikattua aurinkovoimalla.
Lisätiedot:
Ville Vairinen, teknologiajohtaja, Solarigo Systems Oy
puh. 050 486 8662 / ville.vairinen@solarigo.fi